Türkiye gönderdi, Gürcistan’da ilaç fiyatları yüzde 80 düştü

Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, başşehir Tiflis’te Hükümet Binası’nda yaptığı konuşmada Gürcistan için 2022’yi kıymetlendirdi.

Gürcistan’ın toprak bütünlüğü meseleleri yaşadığını söz eden Garibaşvili, ülkesinden tek taraflı bağımsızlığını ilan eden ve Rusya’nın desteklediği Abhazya ile Güney Osetya bölgelerindeki insanların ağır koşullarda yaşadığını belirtti.

Ülkenin toprak bütünlüğünün tekrar sağlanması için barışçıl formülleri kullanmaya devam edeceklerini lisana getiren Garibaşvili, “Elbette bizim siyasetimiz barışçıldır, bu kadar savaşın yaralarını sarmak istiyoruz.” sözünü kullandı.

“ABHAZYA İKİNCİ MONAKO OLABİLİR”

Ülkesinin toprak bütünlüğünün yine sağlanması durumunda Abhazya ile Güney Osetya’da önemli ekonomik yatırımların yapılmasını planladıklarını aktaran Garibaşvili kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin birleşmesi durumunda birinci üç yılda Abhazya ve Samachablo’ya (Güney Osetya) yaklaşık 10 milyar dolar yatırım yapabiliriz. Çok rahat organize edilebilir, biz bunu düşündük. İktisat Şurası’nda bu bahis hakkında tartıştık. Abhazya ikinci Monako olabilir, bu bir abartı değil. Abhazya, ikinci Monako ve Sohum (Abhazya’nın en kıymetli kenti), ikinci Monte Carlo olabilmesi için büyük bir potansiyele sahip.”

TÜRK İLAÇLARI SAYESİNDE GÜRCİSTAN’DAK İLAÇ FİYATLARI DÜŞTÜ

Konuşmasında sıhhat alanında uyguladıkları ıslahatlara değinen Garibaşvili, ilaç bölümünde Gürcistan’daki yüksek fiyatların düşürülmesi için Türkiye’den getirilen yüksek kaliteli ilaçlara pazar açtıklarını kaydetti.

Bu yılın başından beri Türkiye’den ilaç ithal etmeye başladıklarını hatırlatan Garibaşvili, “Türkiye pazarının (Gürcistan’a) açılmasının akabinde ilaç fiyatlarını yüzde 60 ile 80 oranında, değerli ölçüde düşürmeyi başardık.” diye konuştu.

“AVRUPA İÇİN GİBİSİ GÖRÜLMEMİŞ BİR KRİZ”

Öte yandan, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’da başlattığı savaşa değinen Garibaşvili, kelam konusu savaşın tüm dünyayı etkilediğini savunarak “Bu savaş, hem Avrupa kıtasında, bölgemizde ve ülkemizde, hem de dünya siyasetinde büyük tesir yarattı ve tüm dünya, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaşmadığı kadar büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyadır denebilir.” sözünü kullandı.

Ukrayna’da devam eden savaştan ötürü derin tasa duyduklarını belirten Garibaşvili, “Ukrayna’nın egemenliğine ve bağımsızlığına takviyemizi bir defa daha teyit ediyorum.” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir