RIA Novosti: Moskova, Erdoğan’ın Türkiye-Rusya-Suriye arasında görüşme önerisine olumlu bakıyor

Rus basını, Rusya’nın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye-Rusya-Suriye ortasında üçlü diplomasi düzeneği kurulması teklifini “memnuniyetle karşıladığını” aktardı.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı’na dayandırdığı haberde Rusya’nın Erdoğan’ın üçlü diplomasi sistemi teklifini olumlu karşıladığı belirtildi. 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında planlanan muhtemel tepe konusunda Suriye’nin yaklaşımının şimdi bilinmediği, Moskova’nın Şam’daki yetkililerle temas halinde olduğu belirtildi.

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Kazakistan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Suriye ve Rusya ile üçlü düzenek konusunu şöyle değerlendirmişti:

“Biz şu an prestijiyle Suriye-Türkiye-Rusya üçlü olarak bir adım atalım istiyoruz. Bunun için de evvel istihbarat örgütlerimiz bir ortaya gelsin, akabinde savunma bakanlarımız bir ortaya gelsin, daha sonra dışişleri bakanlarımız bir ortaya gelsin. Onların yaptığı görüşmelerden sonra da biz başkanlar olarak bir ortaya gelelim. Bunu da Sayın Putin’e teklif ettim. O da buna olumlu baktı. Böylelikle bir dizi görüşmeler zincirini başlatmış olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir