Putin’in Wagner’e yaptığı teklif ortaya çıktı! Prigojin’in son görüntüsü olay oldu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın askeri kanadına karşı isyan başlatan Wagner paralı asker kümesi ve kümenin önderin Yevgeniy Prigojin ile ilgili Rus Kommersant gazetesine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Wagner’in artık hukuken var olmadığının altını çizen Rus başkan, başarısız isyan sonrası Prigojin ile görüştüğünü doğruladı ve Wagner kümesine çatışmalara katılma da dahil, gelecekteki hizmetleri için mümkün seçenekler sunduğunu belirtti.

PUTİN’İN SUNDUĞU SEÇENEKLER NELERDİ?

Putin’in açıklamaları bugün Batı medyasının en çok dikkat çeken husus başlıklarından biriydi.

Açıklamaları ‘sürpriz’ olarak pahalandıran İngiliz Guardian gazetesi Wagner-Kremlin ortasındaki görüşmenin sır ayrıntılarını açıkladı.

Gazetede yer alan habere göre Rusya Devlet Başkanı Putin müzakereler sırasında Wagner savaşçılarının Ukrayna’da Kumandan Andrey Trochev liderliğinde hizmet vermeye devam etmesine müsaade vereceğini söyledi.

Putin’in teklifi toplantıya katılan Wagner üyelerinin bir kısmından takviye görse de Prigojin net bir halde bu teklifi reddetti.

SON MANZARALARI OLAY OLDU

Guardian gazetesi Putin’in başarısz olduğu müzakereleri kamuoyuna açmasının şaşırtan olduğunu belirtirken, Rus basını ve toplumsal medya Prigojin’in toplumsal medyaya düşen yeni fotoğraflarını konuşuyor.

Telegram’daki bir sohbetten internete yayılan imgede Prigojin’in üzerinde iç çamaşırları ile kameralara el salladığı görülüyor.

Görüntülerin tam olarak nerede ne vakit çekildiği aşikâr değil lakin Batı medyası kelam konusu görüntünün Prigojin’i küçük düşürme kampanyasının son halkası olduğunu öne sürüyor.

BİRLİKLER BELARUS’TA EĞİTİMDE

Öte yandan Rusya’da silahlı ayaklanma başlattıktan sonra geri çekilen ve askeri faaliyetlerine Belarus’ta devam edeceği duyurulan Rus paralı asker kümesi Wagner birliklerinin bir kısmı Belarus’a giriş yaptı. Belarus Savunma Bakanlığı’nın basın servisi tarafından yayınlanan imajlara nazaran Wagner birlikleri başşehir Minsk’e yaklaşık 90 kilometre uzaklıktaki Osipovichi kasabasına askeri bir kamp kurdu. Wagner birlikleri Belarus ordusuna askeri eğitimler vermeye başladı.

Belarus Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde ise eğitimlere dair, “Wagner birlikleri, Belarus askerlerine muharebe alanına hareket, taktik atış marifetlerini arttırma, teknik ve sıhhi eğitimler verdi” denildi.

BİDEN: PRiGOJİN’İN YERİNDE OLSAM YEDİKLERİME DİKKAT EDERDİM

Kremlin-Wagner ortasındaki tansiyon devam ederken ABD Başkanı Joe Biden da hususa ait dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Putin’in Ukrayna’daki savaşı çoktan kaybettiğini öne süren ABD Başkanı Wagner’in patronu Yevgeny Prigojin’e tavsiyede bulundu ve “Putin’in ne yapabileceğini yalnızca İlah bilebilir. Ben Prigojin’in yerinde olsam, yediklerime dikkat ederdim. Gözümü menüden ayırmazdım.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir