Nihal Bengisu Karaca kimdir? Nihal Bengisu Karaca kaç yaşında, nereli? Nihal Bengisu Karaca hayatı ve biyografisi!

Gündemde yer alan isimlerden biri olan Nihal Bengisu Karaca hakkında ayrıntılar merak ediliyor. Vatandaşlar ismiyle sıklıkla karşılaştığı isim olan Nihal Bengisu Karaca’nın hayatını araştırıyor. Pekala, Nihal Bengisu Karaca kimdir? Nihal Bengisu Karaca kaç yaşında, nereli? Nihal Bengisu Karaca hayatı ve biyografisi! Ayrıntılar haberimizde.

NİHAL BENGİSU KARACA KİMDİR?

Nihal Bengisu Karaca (d. 1972, Ankara), Türk gazeteci ve müelliftir.

Gümülcine doğumlu cerrah bir babanın kızı olarak 1972’de Ankara’da doğmuştur. Kayseri İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1994’te yayın hayatına giren Aksiyon mecmuasında vazife almış, 1995-96’da kısa bir mühlet Kanal 7’de metin müellifliği ve programcılık yapmıştır. 1996 sonlarında Aksiyon’da kültür sanat editörlüğü vazifesine gelerek sinema tenkitleri yapmış, kültür, edebiyat ve toplum eksenli evrak ve röportajlar kaleme almıştır. 2002 yılında Vakit gazetesinde çalışmaya başlayarak gazetenin kültür sanat sayfasında sinema tenkitlerini sürdürmüş, Pazar ekinin editörlüğünü yapmış, daha sonra gazetenin yorum sayfasında köşe yazıları da yazmaya başlamıştır. 2005’ten itibaren haftalık haber dergisi Yeni Aktüel’de yazmaktadır.

2007 yılında Radikal gazetesinde yazdığı “Bir mütesettirin tatil güncesi” yazısı ile yankı uyandırmış, bunun üzerine Hürriyet müellifi Ayşe Arman kendisi ile bir röportaj yapmıştır. 2009’da Ayşe Arman babasını kaybetmesi üzerine başsağlığı bildirisi göndermesini akabinde ikili, “iki farklı mahallenin temsilcisi” sıfatı ile iki kısımlık yeni bir söyleşi yapmışlardır. Şubat 2009’da Vakit için son yazısını kaleme alan müellif,[6] Gazete Habertürk’e transfer olmuştur.

Gazete Habertürk transferinin akabinde Ahmet Hakan ile kıyaslanan müellif,[9][10] Gazete Habertürk’teki birinci ayındaki “Maktulün bir femme fatale olarak portresi” isimli yazısının akabinde sert tenkitler alması ve tıpkı gazetedeki birtakım yazarlarla tartışmak zorunda kalmasını “… bunları hak ettiğimi düşünmüyorum. Kırgınım ve kızgınım.” halinde değerlendirmiş[9][10] ve “Maktulün bir femme fatale olarak portresi 2!” isimli yeni bir yazı kaleme almıştır. Hala Gazete Habertürk’teki köşe yazılarını sürdüren müellifin Yanardağda Pişirilir, Totemle Servis Yapılır isimli yayımlanmış bir kitabı ve Bayan Oradaydı isimli kitapta “Büyük sinemanın temel kızı: Havva” isimli bir çalışması bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir