Mehmet Fatih Kacır kimdir? Yeni Sanayii ve Teknoloji Bakanı kim oldu, Mehmet Fatih Kacır kaç yaşında, nereli, hangi görevde?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ni açıkladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır oldu.

Kacır, 1984 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Ortaokul ve lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesinde tamamladı. 2003’te üniversite giriş imtihanlarında Türkiye 12’ncisi oldu. Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmındaki lisans eğitiminden 2008 yılında onur derecesiyle mezun olan Kacır, üniversite eğitimi sırasında öğrenci temsilciliği yaptı ve disiplinlerarası araştırmalar ve proje idaresi eğitimlerine öncülük etti. Kacır, üniversite mezuniyeti sonrası teşebbüsçü olmayı seçti, kurucusu ve yöneticisi olduğu şirketlerde yararlı model ve endüstriyel dizaynlar geliştirerek yenilikçi uygulamalara imza attı.

Girişimciliğin yanında sivil toplum kuruluşlarında da faal rol alan Kacır, kurucuları ortasında yer aldığı Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı (T3 Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanlığı vazifesini 2018 yılına kadar sürdürdü.

Kacır, DENEYAP Teknoloji Atölyeleri kurulmasının, özel yetenekli öğrencilere yönelik sürdürülen “Geleceğin Teknoloji Yıldızları Programı”nın, Bilim Merkezi ve Teşebbüs Merkezi programlarının, dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği olan TEKNOFEST’in öncüleri ortasında yer aldı. 2018’de TÜBİTAK Bilim Kurulu üyesi olan Kacır, 31 Temmuz 2018’de Cumhurbaşkanı Kararıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığına atandı. Bakanlıkta, Ulusal Teknoloji Atılımı ve stratejik dönüşüm siyasetlerinden sorumlu olarak vazifesini sürdüren Kacır, Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü, Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT), Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) ve Türkiye Uzay Ajansı çalışmalarının uyumunu yürüttü.

Kacır, bakan yardımcılığı görevinde, TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanlığı, 81 vilayette gerçekleştirilen DENEYAP Türkiye Projesi’nin yönlendirme kurulu başkanlığı, teknoloji düzeyi yüksek eserlere ve yenilikçi teknolojilere yönelik Ar-Ge ve Yatırım Teşvik Programı olan Teknoloji Odaklı Sanayi Atılımı Program Komitesi Başkanlığı, Araştırma Altyapıları İzleme ve Yeterlik Kıymetlendirme Komitesi Başkanlığı ve Ulusal Teknoloji Girişimciliği Kurulu Başkanlığı misyonlarını üstlendi.

Türkiye Açık Kaynak Platformunun ve yeni kuşak eğitim modeli olan 42 Yazılım Okullarının kuruluşuna öncülük eden Kacır, Türkiye’nin arabası Togg’un teknoloji yol haritasının oluşturulması ve hayata geçmesi süreçlerinde çalıştı.

Kacır, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, Ulusal Uzay Programı, Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi, Mobilite Teknolojileri ile Akıllı Ömür ve Sıhhat Teknolojileri Yol Haritası çalışmalarına öncülük ederek, stratejiler kapsamında hareket planlarının uygulanması ve Bakanlığın tekrar yapılandırılması süreçlerini yürüttü.

ASELSAN ve Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olan Kacır, çok güzel derecede İngilizce ve Almanca biliyor. Mehmet Fatih Kacır, evli ve 2 çocuk babası.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir