Kızamık vakalarında artış | Bakan Koca: Ölüm yok ancak artış var

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de kızamığa bağlı vefatlar olduğu istikametindeki tezleri yalanladı.

Bakan Koca “Kızamığa bağlı olduğu argüman edilen vefatın nedeni AIDS hastalığı kaynakları çoklu organ yetmezliği” diyerek hastanın 2015 doğumlu ve yabancı asıllı olduğunu söyledi.

Son yıllarda kızamık olaylarında artış olduğunu belirten Sağlık Bakanı, “Sağlık çalışanlarımızın sürdürdüğü çalışmalar sonucunda ülkemizde kızamık hastalığı büsbütün denetim altına alınmıştı. Fakat, son yıllarda birçok ülkede olduğu üzere ülkemizde de yurtdışından gelen olaylara bağlı olarak kızamık hadiselerinde bir artış olduğu gerçektir.” açıklamalarına yer verdi.

Aşı aksisi kampanyalara karşın Türkiyede kızamık aşı kapsayıcılığının yüzde 95 düzeyinde olduğunu belirten Koca, bu oranın ülkedeki yabancılarda yüzde 87-92 aralığında seyrettiğini vurguladı. Sağlık bakanı aileleri şu sözlerle uyardı:

“Çocuklarımıza bir yaşından evvel başlayarak üç doz kızamık aşısı uygulamaktayız. Bilimsel bilgiler, kızamık hadiselerinin görüldüğü periyotlarda aşı takvimine titizlikle uyulmasının faydasına işaret etmektedir. Bu vesileyle vatandaşlarımızı çocuklarının sıhhati için aşı konusunda titiz davranmaya davet ediyoruz.”

Sağlık Bakanı Koca 2023 Ocak ayından bu yana alınan önleyici önlemleri de sıraladı.

Bakan Koca, başta süreksiz barınma yerleri, geri gönderme merkezleri ve yurtlar üzere toplu halde yaşanan yerlerde faal olay arama çalışmalarının yapıldığını, tespit edilen eksik aşılı ve aşısız çocukların aşılandığını, riskli bölgelerde konutlara giderek aşılama çalışmaları yürütüldüğünü, asker aşılaması, turizm bölümü çalışanlarının ve havalimanlarında vazife yapan işçinin aşılanmaya devam ettiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir