Karadeniz’den fay hattı geçiyor mu? Profesörden flaş Karadeniz fayı uyarısı: ‘6.6 büyüklüğünde…’

Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntının Karadenizde de hissedilmesi bölgedeki sarsıntı risklerini de gündeme getirdi. Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Karslı, Karadeniz Fay Sınırına dikkat çekti.

Karadeniz fayının, geçtiği her yerde 6.6 büyüklüğünde sarsıntı üretme potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karslı, şunları söyledi:

“Kuzey Anadolu Fay Çizgisinde oluşan sarsıntılar bizim bölgemizi etkileyebilir ancak direkt sarsıntının odak noktası olmayacağı için gerçekleştiği bölge kadar tesiri olmayacaktır. Lakin bir de unutulan Karadeniz Fayı var. Çok fazla lisana getirilmeyen bir fay.

Artvin Hopa, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop ve Bartın açıklarına uzanan bir fay ve Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu faylarından farklı bir sistemle çalışıyor.

Ters fay dediğimiz bir sistem, güneye eğimli bir fay. Pekala, bu fay etkin mi? Bu tartışılıyor lakin her ne kadar Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fayları kadar çok faal ve üretken olmasa da sarsıntı üretme potansiyeline sahip.”

‘6.6 büyüklüğünde zelzele üretebilir’

Aktif fay tarifini da yapan Prof. Dr. Karslı, “Şöyle bir tarif kullanıyoruz; Son 10 bin yıl içerisinde rastgele bir biçimde hareketlenmiş olan faya etkin fay diyoruz. Biz sağlıklı sarsıntı kayıtlarımızı iki binli yıllardan sonra almaya başladık. Ondan öncesine ilişkin çok düzgün kayıtlarımız yok. Bu durum, etkin fayın tarifi da dikkate alındığında bize şunu gösteriyor; her ne kadar çok daha sık aralıklarla ve daha büyük sarsıntılar üreten Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayları üzere faal olmasa da Karadeniz fayı da geçtiği her yerde 1968 yılında Bartın’da olduğu üzere 6.6 büyüklüğünde zelzele üretme potansiyeline sahiptir demektir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir