Kadın hakları konusunda daha gidecek çok yolumuz var

Klasik bir soruyla başlayalım, bir projeye “evet” demenizi sağlayacak olan şey neydi?

Doğru yerde olduğumu hissettiğimde “evet” derim. Bir projeye evet dedikten sonra, bu benim için hayati bir sorun haline geliyor. Ayrıyeten, her şey bir meydan okuma. Şimdi keşfetmediğim bir şey verip veremeyeceğimi hakikaten bilmediğim tecrübelere gereksinimim var. “Bunu yapabilirim” diye düşünürsem, o proje benim için daha az değişik olur. “Little Girl Blue” sinemasının senaryosunu okuduğumda da, anlaşılmadığı ve kimse onu dinlemediği için gayret eden, 2016’da Me Too hareketinden çabucak evvel intihar eden bu bayanın duyulmasını istedim. Artık burada olmasa bile söylediklerini birinin dinleyip anlamasını istediğim için kabul ettim bu sineması.

Me Too demişken… Bu hareket başlayalı birkaç yıl oldu. Sizce dalda ne kadar yol kat edildi?

Kadın hakları konusunda daha gidecek çok yolumuz var. Uzun vakittir oyuncuyum. İçinde bulunmamam gereken durumlara sokuldum. Bugün hâlâ gençliğimizden, oyuncu olarak sahip olduğumuz tutkudan yararlanacak kimi hasta adamlar ve bazen de bayanlar var. Ancak bugünkü gençler bu yapılanların gerçek olmadığını, biri rahatsızlık verici bir şey istediğinde “hayır” diyebileceklerini biliyor. Ben genç bir oyuncuyken, çok farklı bir seçeneğim olduğunu bilmiyordum. Gençlerin bizim yaşadıklarımızı yaşamayacaklarını bilmek, yeterli hissettiriyor. Her ihtilal başarılı olmuyor, şimdi hiçbir şeyin kazanılmadığını bilmemiz gerekiyor. Yapacak çok işimiz var. Bu ihtilalde erkekler, bayanlarla birlikte hareket ettiklerinde işler sahiden değişecek. Hepimiz tıpkı gemideyiz, bunu herkesin anlamasını istiyorum.

BU BİR DÜZGÜNLEŞME YOLCULUĞU VE BANA KENDİMİ HATIRLATIYOR

“Little Girl Blue” sinemasında canlandırdığınız ‘Carole Achache’ karakterinden bahseder misiniz?

Bir karakterle bu kadar çaba etmeyi beklemiyordum. Mona Achache de bana annesiyle nitekim uğraş ettiğini anlattı. Ne kadar sıkıntı olduğunu göstermek istedi. Bu değişikti. Zira bir role büründüğünüzde, olayların kamera gerisini görmeyi beklemiyorsunuz. Bu durum benim için bile garipti. Lakin evet, kendimi bu bayan soyuna çok yakın hissettim. Zira maalesef bu dünyadaki pek çok bayan misal şeyleri deneyimledi. Annem, büyükannem ve hatta daha da birçok, erkeklerle çok güç bağlantılar ve cinsel taarruzlar yaşadı. Bu arayış beni çok etkiledi zira bu bir güzelleşme seyahati bu bana dokunuyor. Bana kendimi hatırlatıyor…

Sizce bayanlara yönelik bu sistem nereye kadar bu türlü sürecek?

Kürtaj mesela. Kanunlar olduğunu ve artık kendimiz, vücutlarımız için karar verebileceğimizi düşünüyoruz ve sonra aniden her şey geriye gidiyor.

CANNES’A ÂŞIĞIM

Cannes’a uzun yıllardır katılıyorsunuz. Şenlikle ilgili en sevdiğiniz anınızı bizimle paylaşır mısınız?

12 yıldır Cannes’da sinemalarım olduğu için nitekim şanslıyım. Jacques Audiard’ın sineması için birinci sefer kırmızı halıda yürüdüğümde, bu fevkaladeydi. Ben çocukken, Cannes’ı bir hayal yeri olarak görürdüm. Evet, birinci sefer nitekim çok hoştu lakin yalnızca bir anı seçmek güç. Zira her yıl yeni bir sinemayla, bazen Cannes’ı birinci defa deneyimleyenlerle geliyorum buraya. Cannes, dünyadaki en hoş şenliklerden biri. Bu şenliğe hakikaten âşığım.

FRANSIZ AKSANI OLDUKÇA ZOR

◊ Hem Hollywood hem de Fransa’da çalışıyorsunuz. İngilizce ya da Fransızca konuşarak oynadığınızda farklı bir şey hissediyor musunuz?

– Her sinema farklı, her karakter farklı, her kıssa farklı, her direktör farklı… Lakin İngilizce ya da Fransızca kelam konusu olduğunda, beyninizi nasıl organize ettiğiniz nitekim teknik bir problem. Ayrıyeten hangi aksanın üzerinde çalışmam gerektiği de kıymetli. İngiliz mi, Amerikan mı, Polonyalı mı, İtalyan mı, hatta Fransız mı… Aslında Fransız aksanı yapmak epey güç. Bir karakter üzerinde çalışmaya başladığımda, onun nefes alma ve konuşma biçimini bulmak en zevk aldığım şeylerden biridir. Sesin nereden geldiği nitekim kıymetli, zira kim olduğunuz hakkında çok şey anlatıyor. Birebir vakitte İngilizceyi de seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir