İBB Meclisi’nde seçim gerginliği… “Oh oh” sesleri yükseldi

İBB Meclisi, mayıs ayı olağan İSKİ Genel Heyeti’ni gerçekleştirmek üzere Saraçhane’deki başkanlık binasında toplandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlanmasından 2 gün sonra toplanan oturum gergin geçti. Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran, oturumun açılışında İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı tebrik etti. AKP’li meclis üyeleri ayağa kalkarak alkışlarla “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı.

Söz alan CHP Küme Sözcüsü Mesut Kösedağı “CHP olarak milletin iradesine hürmet duyuyoruz. AKP’ye de CHP’ye de AKP’ye de oy verenlerin hakkını hukuku muhafazaya devam edeceğiz. İstanbul bize inanç oyu verdi. 20 ilçede önde bitirdik. Kimse ümitsizliğe kapılmasın” dedi.

Kösedağı, atılan sloganları da eleştirerek meclisin tribüne döndüğünü söyledi.

“21 YILDIR İKTİDARDAYIZ KİMİN ÖMRÜNE MÜDAHALE ETTİK”

AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu da konuşma yaptı. Göksu seçim süreci boyunca AKP seçmesine karşı küçültücü ve belden aşağı hakaretler edildiğini savunarak “Aramızda kalmasın kaybettiler. Ve adam yeniden kazandı” dedi ve özetle şunları söyledi:

“Türkiye çok partili periyoda geçtiğinden beri değişik partilerle seçime gitti. Biri gitti biri geldi. 21 yıldır 11 defa seçime girip zafer nasip olan Recep Tayyip Erdoğan oldu. Cumhurbaşkanımız zaferden zafere koşarken rakibi Kılıçdaroğlu, 12 defa yenildi de yenildi. Millete doruktan bakarak, palavra söyleyerek milleti kandıracaklarını sandılar.

14 Mayıs akşamı fevkalade bir kriz yaşadılar. The Economist, Kandil, ABD, FETÖ ‘Erdoğan gidecek’ dedi. 14 Mayıs’ta sandıklar açıldı farklı sonuçlar geldiğini gördüler. Nasıl manipülasyon yapalım diye düşündüler. Edi ile Büdü’yü ekrana çıkardılar. Bu seçim, Türkiye diyenlerle ile Türkiye’nin etrafında dolaşmak isteyenleri çok net ortaya koydu.

Dün Sultangazi’de bir fırına girip çocuğumuza Recep Tayyip Erdoğan dediği için ekmek satmıyorum deme nahoşluğunu ortaya koydular. Adayınız dedi ki; Erdoğan kazanırsa kızlarınız sokağa çıkamayacak. 21 yıldır iktidardayız, kimin hayatına müdahale ettik? Bu seçim, kibrin kaybettiği tevazunun kazandığı seçim oldu.

Bu seçimde mandacılar ve batının art bahçesi olmak isteyenler kaybetti. Türkiye’yi bölmek isteyenler kaybetti. Bu seçimde FETÖ kaybetti. Kandil’deki katiller kaybetti. Global güçlerle işbirliği yapanlar kaybetti. Gerçekler kazandı. 86 milyon Türkiye kazandı. 2024’te de İstanbul asıl sahibine teslim edilecek.”

“OH OH” SESLERİ YÜKSELDİ, MÜZİK SÖYLEDİLER

Göksu’nun konuşması sırasında CHP sıralarından yükselen yansılara AKP’li meclis üyeleri “oh oh oh” diyerek karşılık verdi. Göksu’nun konuşması bitince de AKP’li üyeler partilerinin seçim müziği “Soranlara sormayanlara” müziğini söyleyip “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları attı.

“MECLİS TEZAHÜRAT YERİ DEĞİL”

Söz alan CHP Küme Başkanvekili Tarık Balyalı da şunları söyledi;

“Seçimlerin tek kazananı Türkiye. Partiler gelir geçer. Bu ülke çok seçim gördü. Seçim sonuçları AK Parti’ye ve cumhurbaşkanına hayırlı olsun. Seçimi kazananların kutlama hakkı vardır, olağandır.

Ama 21 sene ülkeyi yönetmiş partiden bu mecliste olgunluk beklerdim. Burayı tribüne çevirmeye hakkınız yok. Meclis, tezahürat yeri değildir. Alışık olmadığımız bir seçim geçirdik. Simgesi cumhurbaşkanının söylediği ‘ama montaj, lakin şu, ama bu’ sözleri oldu.

Seçim boyunca uğramadığımız hakaret kalmadı. O çocuğa ekmek vermeyen de, kızımıza sokağa çıkamayacaksın diyen de karşısında bizi bulur.

Bunlara karşı çıkmak hepimizin misyonu. Kutuplaştırıcı ve ayrıştırıcı bir siyaset ortaya kondu seçimde. Burada da az evvel Kemal Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı’na art geriye hakaret edildiğini duyduk.”

GERİLİM MECLİS DIŞINA TAŞTI

Balyalı konuşurken AKP’li meclis üyeleri bir anda dışarı çıkmaya başladılar. Oturumdan çıkan AKP’li meclis üyesine sivil bir kişi tarafından küfür edildiği öğrenildi. Olayı görüntüleyen Medyascope muhabiri Ali Macit yaşanan arbede sırasında darp edildi. Meclis üyeleri oturumdan çıkarak olaya reaksiyon gösterdi. Daha sonra meclis üyeleri oturuma geri döndü.

ZAMLI TARİFE TEKLİFİ GÜNDEME ALINMADI

Oturum tekrar başladığında AKP Küme Sözcüsü Faruk Gökkuş kelam aldı ve İSKİ Genel Heyeti’ne sunulan, ortalarında artırımlı yeni tarifenin de bulunduğu ek tekliflerin gündeme alınmasına, bir günde rapora bağlanması mümkün olmadığı için “hayır” oyu vereceklerini söyledi. Gökkuş “Seçim atmosferinde artırım yapmamak için bugüne bırakıldı. İSKİ’yi siyasete kurban ediyorsunuz” dedi.

“HER GÜN YENİ BİR SİYASİ CİNLİK”

CHP Küme Sözcüsü Mesut Kösedağı da ek gündem teklifleri sunulmasının rutin bir uygulama olduğunu ve bu mevzunun seçimden sonra görüşülmesi için bütün siyasi partilerin küme başkanvekilleri tarafından nisan ayında karar alındığını hatırlattı.

Kösedağı “Her gün yeni bir siyasi cinlik görüyoruz. Kendileri her şeye istediği vakit bir gecede artırım yapıyor. Sizim zamlarınız yüzünden bozulan bütçeyi dengelememizi engelliyorsunuz. Sonra Göksu çıkıp diyor ki ‘nerede engelleniyoruz?’ Bu rutin bir süreçtir. İSKİ’yi çalıştırmamak için yapıyorlar” diye reaksiyon gösterdi.

Polemik bir müddet daha devam etti. Akabinde artırımlı tarifenin yer aldığı ek teklifler AKP-MHP kümesinin oyları ile gündeme alınmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir