Bülent Ecevit, 16’ncı ölüm yılında mezarı başında anıldı

Bülent Ecevit’in 16’ncı mevt yıl dönümü nedeniyle Devlet Mezarlığı’ndaki kabri başında merasim düzenlendi. Merasime Cumhuriyet Halk Partisi genel lider yardımcıları Ali Öztunç, Ali Hikmet Akıllı, Seyit Torun; Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Ecevitci Arayış Platformu üyeleri ile sevenleri katıldı. CHP Genel Lider Yardımcısı Öztunç, Ecevit’in, Türk siyasetinin en kıymetli isimlerinden olduğuna dikkat çekerek, “Ecevit, yalnızca bir siyasetçi değil tıpkı vakitte devlet adamıydı. Uygun bir eş, âlâ bir şair, düzgün bir edebiyatçıydı. Dürüst ve namuslu bir başkandı. Merhum genel liderimiz Ecevit, milyonların umudu oldu. Halkın çocuğu olarak geldi ve halkçı olarak veda etti. Acı çekti, düşünceli günler yaşadı; ancak hiçbir gün geri adım atmadı. Bizler onun evlatları olarak onun devlet adamlığı duruşunun gerisinde yürümeye devam edeceğiz. O, birileri üzere bağırıp, çağırıp ‘Bir gece birdenbire geliriz’ demedi. Bir gece apansız gitti ve Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na Türk milletinin ismini yazdırdı. CHP var hayli Ecevit’in fikirleri var olmaya devam edecektir” dedi.  

AKSAKAL: LAİK CUMHURİYET SEVDALISIYDI

DSP Genel Başkanı Aksakal da vefatından sonra siyaset sahnesinde kim varsa dara düştüğünde Ecevit’in ipine tutunma gereksinimi hissettiğini belirterek, “Ecevit, milliyetçi duruşuyla örnek bir insan ve laik cumhuriyet sevdalısıydı. Pahalı genel liderim, ülkemizde ve dünyada büyük değişimler yaşanıyor. Gözü dönmüş emperyalist sistem, insanlığı büsbütün gözden çıkarmış, mazlum milletlerin üzerine kabus üzere çökmeye devam ediyor. Bölgemiz ve topraklarımız üzerinden bugün dahi vazgeçmiş değiller. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yanlışsız giderken toplumsal kıymet yargılarımızı, ulusal birliğimizi ve coğrafik bütünlüğümüzü gayede tutmaya devam ediyorlar. Demokratik solcular var epeyce bunu başaramayacaklar. Her bölümden hainlere karşın DSP’mizi Türk devletinin en inançlı limanı olarak yaşatacağız. Sana ve kurucu genel liderimiz Rahşan Ecevit’e de kelamımız budur” diye konuştu. 

Konuşmaların akabinde Ecevit’in kabrine karanfil bırakıldı. Anma sırasında Ecevit’in kabrine çelenk bırakılırken, DSP ve Ecevitçi Arayış Platformu üyeleri ortasında kısa periyodik gerginlik yaşandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir