Afetlerin sayısı ve süresi neden arttı?

Yapılarda Güç Verimliliği Derneği (VERİMDER) tarafından Türkiye genelinde düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 29’uncusu Edirne’de gerçekleştirildi.

Toplantıya videokonferansla katılan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Enerji verimliliği, bir ülkenin beka sorunu, büyük bir ekonomik sorunu. İklim değişikliği, bizim mevcut sorunlarımızı de arttırıyor. Yani olağanda sel dünya var olduğundan beri daima var olan bir olay, kuraklık da vardı. Fakat iklim değişikliği bunların sayısını ve müddetini arttırıyor. İklim değişikliğiyle ne kadar çaba edersek, bu afetlerle de uğraş etmiş oluyoruz. İklim değişikliğiyle çaba etmek istiyorsanız, afetlerle çaba etmek istiyorsanız sonuçta kullandığınız fosil yakıtlara dikkat etmek zorundasınız” diye konuştu.

‘Depremin akabinde batı ile doğu ortasındaki gelir uçurumu büyüyebilir’

Verimder İcra Kurulu Lideri Emre Alkin, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin maliyeti konusuna değindi. Alkin, zelzelelerle bölgede Doğudan batıya büyük göçün yaşandığına dikkat çekerek, “Bölgeden göçler başladı ne yazık ki. Bundan ötürü batıdan doğuya hakikat bankacılık faaliyetleri düşüşe geçecek. Bunun yanında yalnızca beşerler göç etmiyor. Kabiliyetler göç ediyor, deneyim göç ediyor, iş insanlığı, yatırımcılık göç ediyor. O nedenle batı ile doğu ortasında maalesef ülkenin gelir dağılımı uçurumu daha da büyüyebilir. Bunu GAP projesinde olduğu üzere bir entegre bölge planlamasıyla çözmek mümkün müdür diye sorarsanız, bir iktisatçı olarak karşılığım, hayır” dedi.

‘Yapı statiğinde ısı yalıtımı çok önemli’

VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz da yapı statiğinde ısı yalıtımına kıymetli katkısı olduğunu anlatarak, “Bir bina inşa edilirken kesinlikle ilgili yönetmeliklere nazaran inşa edilmeli. Statik manada yanlışsız bir bina dizayn ederken, bu binayı bilhassa gerçek eserlerle dış kabuktan yalıtırsak binada yaşayan beşerler termal konfora ulaşıyor. İçeride oluşan sağlıklı ısı dağılımı, yapıda oluşan nem birikintilerinin dış ortama suya dönüşmeden buhar formunda atılmasını sağlıyor. Hem içeride nem, rutubet ve küf birikimleri yaşamıyoruz, hem de rutubetin birikmesi sonucu kolon ve kirişlerde oluşabilecek korozyonun önüne geçmiş oluyoruz. Yapısal manada donatıların incelmesi engelleniyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir