Pegasus 36 uçak sipariş etti

Filosunu her geçen gün yeni jenerasyon uçaklarla genişleten ve gençleştiren Pegasus Hava Yolları; yakıt ve ünite maliyet tasarrufuyla birlikte emisyon azaltımına odaklanan genç filo planlama stratejisi doğrultusunda, 36 adet yeni Airbus A321neo model uçak siparişi için muahede imzaladı. 2012 tarihinde imzalanan ve 2017, 2021, 2022 yıllarındaki tadillerle toplam 114 adet yeni uçağı kapsayan Airbus siparişini güncelleyen havayolu şirketi, mevcut siparişlere ek olarak verdiği 36 uçaklık bu yeni siparişe ilişkin uçakların tesliminin 2029 yıl sonuna kadar tamamlanmasını ve filoya katılmasını planlıyor. Böylelikle, havayolu şirketinin 2012 yılında Airbus’a vermiş olduğu 100 uçaklık A320/321neo ailesi uçak siparişinin kapsamı toplamda 150 uçağı içerecek biçimde genişledi. Bu sayının 108’ini A321neo serisi uçaklar oluşturuyor.

İmzalanan mutabakatla ilgili açıklama yapan Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, “Uçmanın herkesin hakkı olduğuna inanarak çıktığımız bu yolda; operasyonel verimliliğe, finansal verimliliğe ve tesire verdiğimiz değeri dalımız ve dünyamız için sürdürülebilir bir gelecek için de gösteriyoruz. Bütün bu gayeleri dikkate alarak; yakıt ve ünite maliyet tasarrufuyla emisyon azaltımına odaklanan genç filo planlama stratejimiz doğrultusunda çalışmalarımızı ihtimamla ve kararlılıkla sürdürüyoruz. Airbus ile imzaladığımız bu ek mutabakatla, filomuza yeni kuşak 36 adet yeni A321neo model uçak katarak, filomuzu sınıfının en verimli uçak tipi olan 239 koltuk kapasiteli A321neo’larla hem genişletecek hem de gençleştireceğiz” dedi.

“4,5 YAŞ ORTALAMASIYLA TÜRKİYE’NİN EN GENÇ FİLOSUNA SAHİBİZ”

4,5 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç filosuna ve birebir vakitte tüm dünyada düşük maliyetli taşıyıcılar ortasında en genç filolardan birine sahip olduklarını söz eden Öztürk, “Bu verimliliğin yakıt tüketimi ve emisyon azaltımına önemli katkısı var. Bununla bir arada, net sıfıra giden yolda daha birçok çalışmayı aktif formda sürdürüyoruz. Yeni jenerasyon uçaklarla gerçekleştirdiğimiz filo dönüşümümüze ek olarak; operasyonel verimlilik çalışmalarımız, artırarak devam ettiğimiz sürdürülebilir havacılık yakıtı kullanımımız ve alternatif güç kaynaklarına yönelik çalışmalarımızla bu maksadımıza yanlışsız ilerliyoruz. 2023 ve takip eden yıllarda da ana amacımız; yenilikçi, akılcı, prensipli ve sorumlu yaklaşımımızla, kesimdeki öncü konumumuzu korumak ve daha da ilerletmek olacak” biçiminde konuştu.

A321NEO’LARLA DAHA FAZLA KOLTUK ARZI, KOLTUK KİLOMETRE BAŞINA DAHA AZ YAKIT TÜKETİMİ VE DAHA AZ KARBON SALINIMI

Yapılan açıklamaya nazaran, Airbus tarafından üretilen orta menzil tek koridorlu uçak ailesine en son eklenen A321neo tipi uçaklar, ailenin en büyük üyesi pozisyonunda bulunuyor. 239 koltuk konfigürasyonu sayesinde kapasite kullanımı açısından değerli avantajlar sağlarken, birebir vakitte sahip oldukları yeni jenerasyon LEAP-1A motorların teknik özellikleri sayesinde, jet yakıt tüketimini azaltma konusunda kıymetli bir kazanım sağlıyor. Airbus, bir evvelki kuşak uçak tiplerine nazaran yeni jenerasyon neo uçakların yakıt tüketimi ve karbon emisyonu açısından yüzde 15-20 düzeyinde verimlilik sağladığını beyan ediyor. A320/321neo serisi uçaklar, bu verimliliği operasyonda gösterdiği performansla doğruluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir